Koce

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat koców.

Ciepłe koce - interesujące fakty i porady

Ciepłe koce sprawdzają się w mroźne dni. Dlatego też, w każdym domu powinien znaleźć się choć jeden model. Decyzja o zakupie koca, musi być dobrze przemyślana, by w przyszłości nie żałować zakupu.

Koc kupujemy po to, by ogrzewał nas w chłodne jesienne i zimowe wieczory, zapewniając komfort cieplny. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie wyroby są w stanie spełnić nasze oczekiwania w jednakowym stopniu. Jest to związane z tym, że koce mogą być wykonane z różnych tkanin i włókien.

Ciepłe koce, czyli które?

Najcieplejsze koce to bez wątpienia wyroby wełniane. Wełna ma właściwości higroskopijne, więc nawet w wilgotnym pomieszczeniu będzie zapełniała komfort cieplny. Poza tym, już sama gęstość tkania i właściwości włókien sprawiają, że odczuwamy ciepło. Jeżeli chcemy wybrać najcieplejsze koce wełniane, najlepiej sprawdzą się te z wełny lamy i wielbłąda. Trzeba jednak mieć świadomość, że tego rodzaju wyroby bardzo często wywołują alergie.

W takim przypadku dobrze sprawdzą się koce polarowe. Są nie tylko ciepłe, ale również miękkie i przyjemne w dotyku. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie będą w stanie utrzymać odpowiedniej ciepłoty ciała przy silnym wietrze, bowiem przepuszczają powietrze. Dlatego też, tego rodzaju wyrobu sprawdzają się przede wszystkim w warunkach domowych. Szczególnie, że - ze względu na swoją gramaturę - nie są ciężkie.

Grube i ciepłe są także koce akrylowe. Modele, których gramatura przekracza 600g/m2, doskonale sprawdzą się w każdych warunkach pogodowych. Mogą być wykorzystywane jako narzuta. Ciepłe pledy, zwłaszcza te w dużych rozmiarach, często wykorzystuje się jako dodatkowa kołdra, naciągana na pościel. Kupując akrylowy koc z takim przeznaczeniem, trzeba zadbać o to, by nie był zbyt ciężki (grube modele potrafią ważyć nawet 5 kg), ponieważ będzie krępował ruchy.

Planując zakupić naprawdę ciepły koc, warto przejrzeć oferty, dostępnych w sklepach modeli. Dobrze jest wziąć pod uwagę również sklepy internetowe, które prezentują szeroki ich wybór. Bez względu na to, na jaką formę sprzedaży się zdecydujemy, trzeba zwracać uwagę na skład włókien i gramaturę koca. To pozwoli dokonanie właściwego wyboru. Jednocześnie warto pamiętać, że nie zawsze niskie ceny świadczą o dobrej jakości.