Koce

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat koców.

Grube koce - interesujące fakty i porady

Gruby koc doskonale sprawdza się w naszym klimacie. Jest niezbędny na jesienno-zimowe chłody. Warto więc pokusić się o jego zakup, by zapewniał nam komfort podczas mroźnych wieczorów.

Puszyste i grube koce, niegdyś niezwykle trudno dostępne i ekskluzywne, dziś można kupić w praktycznie każdym sklepie z pościelą i podobnymi produktami. Wyroby dobrej jakości, które są ciepłe i miłe w dotyku to przede wszystkim koce akrylowe (100% tego włókna). Ich wysoka gramatura oraz długie włosie sprawiają, że - poza wrażeniem grubości - faktycznie są ciepłe. Zaletą koców akrylowych jest również to, że dostępne są w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu bez trudu można je dopasować do wystroju każdego mieszkania. Tym bardziej, że niekiedy spełniają rolę narzuty lub kapy.

Jak kupić gruby koc?

Kupując grube koce, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę ich wagę. Nie należy dać się zwieść pozorom, że każdy taki wyrób jest ciężki. Wszystko zależy od tego, z jakich włókien został utkany oraz jak duża jest gęstość tkania. Jeśli nie chcemy, by gruby pled był nieporęczny i niewygodny w użytkowaniu, warto kupić koc lżejszy wagowo, ale puszysty. Wtedy zapewnimy sobie komfort pod każdym względem.

Wybierając grube koce, warto zwracać uwagę na ich gramaturę oraz skład. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że dokonaliśmy właściwego zakupu.

Jak prać grube koce?

Pranie grubych koców jest z reguły uciążliwe. Nie zawsze możemy je wyprać w pralce, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu. Dlatego też tego rodzaju wyroby zaleca się prać chemicznie (w pralni) albo ręcznie (w domu).

W pralce można prać puszyste koce, ale trzeba przy tym zachować wszelkie środki ostrożności. Koniecznością jest dokładne oczyszczenie filtra, by nie dopuścić do zatkania go włosiem.

Bez względu na grubość koca, do prania należy wykorzystywać dobry detergent - najlepiej w płynie. Trzeba też przestrzegać zasad, które zwykle umieszczone są na metce koca. Producent zawsze uwzględnia specyfikę materiału i podaje najbardziej optymalne warunki prania, by nie spowodować zniszczenia koca.

Warto pamiętać, że nieodpowiedni środek piorący i zbyt ciepła woda mogą spowodować jego zmechacenie lub skurczenie.