Koce

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat koców.

Koce akrylowe - interesujące fakty i porady

Koce z akrylu cenione są za jakość i trwałość. Różnią się między sobą, dlatego tak trudno wybrać ten model, który odpowiada naszym potrzebom. Warto wiedzieć, czym kierować się podczas zakupów, by nie żałować wyboru.

Koce akrylowe to jeden z najpopularniejszych modeli. Są trwałe, ciepłe, łatwe w czyszczeniu, a przede wszystkim - przyjemne w dotyku. Ich zaletą jest to, że spełniają także rolę prześcieradeł czy narzut. Wybierane są również z tego względu, że cechują się dużą trwałością i estetyką. Na ich korzyść przemawia również wielość wzorów i kolorów, dzięki temu, że dobrze się barwią i „przyjmują” nadruki. Dlatego koce akrylowe bez trudu można dopasować do każdego wnętrza.

Jak kupić dobry koc z akrylu?

By kupić dobry koc z akrylu, który przetrwa lata, warto przede wszystkim zwracać uwagę na włókna. W sprzedaży dostępne są wyroby wykonane ze 100-procentowego włókna, jak i mieszanki z bawełną lub wełną. Skład mieszanki wpływa na cenę koca. Najtańsze będą te, które posiadają domieszki poliestru. Trzeba jednocześnie pamiętać, że im większa przewaga włókien sztucznych, tym niższa cena, ale i jednocześnie mniejsza przepuszczalność powietrza.

Podczas wyboru odpowiedniego koca, trzeba zwrócić uwagę na jego gramaturę. Im gęściej utkany, tym grubszy i cieplejszy, ale jednocześnie cięższy. Dlatego też bardzo ważne jest, by wcześniej określić jego przeznaczenie. Jeśli koc akrylowy ma służyć jako narzuta, może być cienki. Jeśli ma grzać nasze ciało, lepiej sprawdzi się grubszy model.

Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest wykończenie koca. Na rynku dostępne są te wykańczane lamówkami i obszyciami z gładkich tkanin.

Tanie czy markowe?

Koce z akrylu, które mają niskie ceny (bez trudu można je kupić na aukcjach internetowych i w wielu sklepach), zwykle pochodzą z fabryk o słabym zapleczu technologicznym. Kupując markowe wyroby, zyskujemy pewność tego, że splot tkaniny jest mocny, a włókna nie będą z czasem „wychodzić”. Z drugiej strony- niektóre luksusowe koce akrylowe - wyłącznie za samą markę - potrafią osiągać naprawdę wysokie ceny. Dlatego też, trzeba znaleźć „złoty środek” i kupować rozważnie.

Ze znanych marek koców akrylowych można polecić m.in.: Elway, Eden, David Fussenegger.