Koce

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat koców.

Koce piknikowe - interesujące fakty i porady

Koce piknikowe to nieodzowny ekwipunek każdego weekendowego turysty. Trzeba jednak wiedzieć, jakie modele są polecane, by dobrze spełniły swoje funkcje - chroniły przez wilgocią i były łatwe w noszeniu.

Kiedy nadchodzi wiosna i lato, zmienia się nasz ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Zamiast siedzieć w dusznym mieszkaniu, wolimy wypad za miasto - na łono natury. Zabieramy niezbędny ekwipunek, którego ważnym elementem jest koc piknikowy. Dawniej taką rolę odgrywały wyroby wełniane. Wraz z popularnością polaru, to one zastąpiły ich miejsce.

Koce piknikowe, czyli jakie?

Koce piknikowe, aby mogły doskonale spełniać swoje funkcje, muszą być lekkie, łatwe w transporcie, dobrze się czyścić, ale przede wszystkim dobrze izolować od podłoża. Czasem wydaje się nam, że piękna pogoda gwarantuje suchą glebę, a gdy tylko usiądziemy na zwykłym kocu czujemy, że nasze siedzenie robi się wilgotne. Nowoczesne koce piknikowe posiadają specjalną piankę oraz folię izolacyjną, która zapobiega przenikaniu wilgoci z gruntu. Dzięki temu, nie tylko sam wyrób nie zmoknie, ale i chłód podłoża nie dotknie naszego ciała. Warstwa izolacji, w którą wyposażone są dobrej jakości koce piknikowe, pozwala też na szybkie i wygodne usunięcie wszelkich ewentualnych zabrudzeń z jego spodu. Wystarczy delikatnie strzepnąć, by źdźbła trawy, listki czy drobne śmieci same odpadły.

Istotne znaczenie ma nie tylko spód koca, ale również wierzchni materiał. Największą popularnością cieszą się wyroby polarowe. Ich powszechność spowodowana jest wieloma zaletami tej tkaniny, czyli: lekkością, łatwością czyszczenia oraz niezdolnością do utraty kształtu. Tanie koce piknikowe wykonywane są z poliakrylu lub innych sztucznych włókien, które dobrze się piorą i dobrze izolują. Również mikrofibra jest dobrym materiałem. Jej zaletą jest to, że nie wchłania wody, a jednocześnie jest miła w dotyku. Niektórzy producenci proponują też koce piknikowe akrylowe. Ponieważ te mogą wchłaniać wilgoć, muszą być dodatkowo zaopatrzone w warstwę izolacyjną.

Koc piknikowy musi się też wygodnie przenosić. Nie chodzi tu tylko o jego lekkość, ale również sposób składania. Niektóre modele można zwinąć w rolkę, a doczepiana rączka pozwala na wygodne noszenie. Jeszcze inne fasony mają kształt wygodnej torby, którą przewiesza się przez ramię, a w razie potrzeby - rozkłada. Szeroki wybór koców piknikowych sprawia, że każdy miłośnik spędzania czasu na świeżym powietrzu, znajdzie dla siebie idealny wyrób.