Koce

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat koców.

Koce gaśnicze - interesujące fakty i porady

Koce gaśnicze to szczególny rodzaj sprzętu przeciwpożarowego. Posiadają wiele zalet, które wykorzystywane są podczas gaszenia pożarów, nawet w domach. Warto wiedzieć, gdzie je kupować, by mieć pewność ich właściwości.

Koc gaśniczy to jedna z podstawowych metod zapobiegania rozprzestrzenianiu się ognia i gaszeniu go w terenie zamkniętym. Działa poprzez odcinanie dostępu do tlenu, czyli w sposób mechaniczny.

Pierwsze koce gaśnicze były wykonane z konopi, których włókna pokrywano azbestem, czyli materiałem niepalnym. Obecnie nowoczesne ich formy wykonuje się z włókna szklanego. Są skuteczne, ale zwykle przydatne do gaszenia niewielkich źródeł ognia.

Koce gaśnicze jako sprzęt ppoż

Koce gaśnicze spotykamy w kilku rozmiarach. Duże, przeznaczone są do zakładów pracy oraz miejsc użyteczności publicznej, mają po rozłożeniu powierzchnię około 3 m2. Stosuje się też małe - o powierzchni od 1 m2 do 2 m2. Do użytku domowego przeznacza się głównie niewielkie koce gaśnicze, które różnią się z reguły jedynie opakowaniem.

Zalety zastosowania koca gaśniczego

Po co stosować koc gaśniczy, skoro można użyć piasku lub wody? Trzeba jednak mieć świadomość, że ich największą zaletą jest możliwość jego wielokrotnego użytku. O ile gaśnica po użyciu nadaje się wyłącznie do wyrzucenia, o tyle koc można wykorzystać ponownie, stanowiąc zabezpieczenie.

Ich kolejnym walorem jest to, że nie niszczą gaszonych przedmiotów. Zalany wodą lub zasypany piaskiem komputer, nie będzie nadawał się już do niczego. W przypadku zastosowania koca, z nadpalonego sprzętu będzie można odzyskać dane.

Warto mieć świadomość, że koce gaśnicze sprawdzą się w przypadku gaszenia płomieni na ludziach.

Producenci koców gaśniczych

Każdy producent koców gaśniczych musi zadbać o to, aby produkt ten spełniał określone w ustawodawstwie normy i uzyskał atest właściwych służb (CNBOP).

Kupując koc gaśniczy, trzeba zatem koniecznie zwrócić uwagę na obecność atestów. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasz sprzęt, w razie pożaru, będzie w stanie spełnić swoje funkcje. Wyroby gaśnicze można nabyć nie tylko w sklepie ze sprzętem BHP, ale również w marketach budowlanych.